Przyczyny odkryć geograficznych naukowe

Pobierz

Napływ szlachetnych kruszców do Europy przyczynił się do spadku wartości pieniądza, czego efektem był wzrost cen.. Osiedlenie się na liskim Wschodzie Turków Osmaoskich utrudniało kontakty ze Wschodem.Przyczyny i skutki odkryć geograficznych Odkrycia geograficzne zmieniły wyobrażenia ludzi na temat wyglądu świata, oraz zwiększyły wiedzę, która była potrzebna, aby odbywać dalsze wyprawy w poszukiwaniu różnych dogodniejszych dróg morskich.. Na dzisiejszej lekcji historii nauczyciel .2.. Niestety na czas średniowiecza zostały zapomniane dzieła takich sław .59% 69 głosów.. Próbując wyjaśnić, jakie konsekwencje wielkich odkryć geograficznych wywarły wpływ na życie Europy, naukowcy wprowadzili nowy termin: "neofita".. rozwój map kartograficznych.1) Przyczyny: polityczne: zdobycie Konstantynopola przez Turków, ograniczenie znaczenia handlu lewantyńskiego.. Zmieniły się szlaki handlowe, na znaczeniu stracił handel śródziemnomorski na rzecz atlantyckiego.. Dzięki kumulacji tych czynników Kolumb odkrył Amerykę, a Vasco da Gama dopłynął do Indii.. W ten sposób, pojawienie się na rynku amerykańskim zmniejszył znaczenie handlu w rejonie Morza Śródziemnego, tym bolesnym ciosem dla włoskich miast.. - wpływ idei renesansu (nauki matematyczno - przyrodnicze) na wzbudzenie zainteresowań światem.. Dotarcie tym samym do bogatych krajów Wschodu i Zachodu, co dało początek dość drapieżnej ekspansji kolonialnej Europejczyków, w pierwszej kolejności Hiszpanów i Portugalczyków, a następnie Holendrów, Francuzów i Anglików..

Skutki odkryć geograficznych.

społeczne: zakończenie wojny z Maurami w Hiszpanii pozbawiło źródeł utrzymania rycerstwa hiszpańskiego i portugalskiego, sukcesja feudalna, czyli dziedziczenie majątku przez najstarszego syna, zmuszało jego braci do szukania innych źródeł .Przyczyny odkryć geograficznych: - ciekawość świata, - chęć wzbogacenia się, - chęć zdobycia nowych ziem, - chęć szerzenia chrześcijaństwa (motyw religijny),-chęć poprawy swojej sytuacji materialnej,-przyczyna ekonomiczna (przeludnienie Europy, - postęp techniczny, - chęć odnalezienia drogi morskiej do Indii ( w celu handlowania):)1.. Nowa EraLekcja historii obejmująca skutki wielkich odkryć geograficznych.. Był to punkt zwrotny w docieraniu drogą morską do zachodnich wybrzeży Afryki.. Przyczyny wypraw geograficznych wzrósł popyt na towary luksusowe sprowadzane ze Wschodu, takie jak: korzenie (pieprz, imbir, cynamon, gałka muszkatołowa), pachnidła (mirr ę, aloes), balsam, kadzidła, owoce południowe, bawełn ę czy jedwab.. nadmiernie wybujałe aspiracje władców, państw i ich mieszkańców, aby podporządkować sobie nowe ziemie, rywalizacja liczących się na arenie politycznej państw na polu odkryć geograficznych, Naukowe..

Jedną z przyczyn odkryć geograficznych był brak surowców w Europie.

Przede wszystkim jednak z trudnościami, jakie przeżywało rycerstwo portugalskie i kastylijskie w XV wieku.Tło historyczne i przyczyny wielkich odkryć geograficznych.. Rozwój kulturowy początków renesansu pozwolił na otwarcie się myśli średniowiecznej na dzieła starożytnych greckich myślicieli, którzy już w V w. p.n.e. erą udowadniali, że Ziemia jest kulą.. historycy.org > Historia powszechna > NOWOŻYTNOŚĆ > Odkrycia geograficzne.. Ostatecznie największą korzyścią, jaką nauki geograficzne odniosły z wielkich odkryć, było raczej burzenie starej doktryny niż budowanie nowej.. Rozwój w dziedziniePrzyczyny odkryć geograficznych:-chęć przygód-poszukiwanie drogi morskiej do Indi-brak kruszców (złota) Skutki odkryć geograficznych: a)pozytywne -rozwój szlaków handlowych - dokładniejsze mapy,urządzenia nawigacyjne i lepsze statki (np.karawela) - przywóz nowych surowców (np. bawełna,kukurydza)-poznawanie języka obyczajów języka kultury-książki-rozwój miast włoskich-odkrycie nowych kontynentów-Nowy Świat b) negatywne -wojny-choroby-niewolnictwo-niszczenie kultury .Skutki pozytywne: dla Europy - odkrycia geograficzne rozpoczęły okres podbojów kolonialnych, dominowała w nich początkowo Portugalia i Hiszpania, chociaż można też dostrzec próby Anglików, Holendrów i Francuzów np. Jean Cabot (Anglik) i Francuz Jacques Cartier (Francus) dali początek podboju Ameryki Północnej.W czasie wyprawy w roku stwierdził, że Nowy Świat - jak do dotychczas kolokwialnie nazywano nowo odkryte ziemie - jest faktycznie nieznanym wcześniej kontynentem..

Przyczyny wielkich odkryć geograficznych były następujące: Chęć odnalezienia drogi do Indii.

Przyczyny: Polityczne.. naukowcy wprowadzili nowy termin: "neofita" Jest to nazwa nadana do .Konsekwencje odkryć geograficznych polegały również na tym, że w nowym społeczeństwie kolonialnym pozycja społeczna osoby była określona przez jej cechy rasowe i etniczne.. osiedlenie si ę na Bliskim Wschodzie Turków Osma ńskich utrudniało kontakty ze Wschodem.Przyczyny odkryć geograficznych.. rozwój nawigacji.. Naukowcy mieli Duzy popis do manewrów odkrycie nowych lądów i mórz, udoskonalenie .Przyczyny odkryć geograficznych - kliknij, aby przejść na forum .. zbudowanie busoli i karaweli.. Płynięcie bowiem wzdłuż jej brzegów było możliwe tylko na południe, w kierunku równika, gdyż prądy morskie i wiatry uniemożliwiały statkom .Przyczyny i skutki odkryć geograficznych skorzystały jeden krajów europejskich i znacznie uszkodzony drugiej.. Wczoraj i dziś, wyd.. - chęć zdobycia sławy przez żeglarzy.Często też szczegóły odkryć objęte były tajemnicą przez rządy lub kompanie sponsorujące wyprawy, w obawie przed konkurencją.. - rozwój kartografii.. - chęć wzbogacenia się szlachty i poprawy swojej sytuacji.. Więc przybliżę nieco moje rozważania.. To słuszne stwierdzenie stało w przeciwieństwie do opinii Krzysztofa Kolumba, który był do końca życia przekonany, że dotarł nową drogą (tzw.Przyczyny i skutki odkryć geograficznych Odkrycia geograficzne zmieniły wyobrażenia ludzi na temat wyglądu świata, oraz zwiększyły wiedzę, która była potrzebna, aby odbywać dalsze wyprawy w poszukiwaniu różnych dogodniejszych dróg morskich..

Ciekawość świataSkutki odkryć geograficznych, można tak jak ich przyczyny, podzielić na kilka grup.

Dopiero następna epoka przyniosła zmianę w tej dziedzinie.Zasadnicze przyczyny "wielkich odkryć geograficznych" i początki ekspansji zamorskiej Europejczyków należy wiązać z ustrojem feudalnym, wynikającymi z niego powinnościami władców oraz z kryzysem ekonomiczno‑społecznym.Ciekawość świata, rozwój żeglarstwa i wiedzy geograficznej oraz chęć odkrycia drogi morskiej do Indii, były głównymi przyczynami wielkich odkryć geograficznych.. Pierwsze cywilizacje.. - Kryzys gospodarczy w Europie.. Do tej pory Europejczycy docierali po przyprawy korzenne przez Morze Śródziemne i. Ujemny bilans handlowy między krajami Europy, a Bliskim Wschodem.. Odkrycie nowych nieznanych lądów.. Sprawdzian dla klasy 6 z działu 1 pt. Narodziny nowożytnego świata.Odkrycia geograficzne/Czasy renesansu I.Przyczyny odkryć geograficznych a) Około 1430 r. Portugalczycy opanowali żeglugę na Wyspy Azorskie.. Nazwę .Rozdział I..


wave

Komentarze

Brak komentarzy.
Regulamin | Kontakt